Ahmet Güneştekin

 

(1966-)

Ahmet Güneşteki 1966 yılında, Batman’da bir işçi kampında dünyaya geldi. Çocukluk yılları boyunca resme ilgisi vardı. İlk ödülünü ilkokulda aldı. Lise yıllarında ilk sergisini okulum kütüphanesinde açtı. 1984’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesine girdi ama yarıda bırakarak Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu.

Bir süre tekstil alanında ticaret yaptıktan sonra 1997’de, Beyoğlu’nda kendi atölyesini kurdu. Eserlerini meydana getirirken Anadolu’ya yaptığı gezilerinden ve efsanelerden ilham aldı.

Birçok karma ve kişisel serginin ardından, 2003 yılında AKM’de açtığı “Karanlıktan Sonra Renkler” sergisiyle, sanat dünyasında kendinden söz ettirmeye başladı.

Yine 2003 yılında Coşkun Aral’ın hazırladığı “Haberci” adlı belgeselin sanat danışmanlığını yaptı. 2005 yılında TRT için, kendi projesi olan “Güneşin İzinde” adlı bir belgesel serisi çekti. Bu yapım Türkiye’de sanat konusunda yapılmış ilk ve tek belgesel olma özelliğindedir.

2008 yılında “Ustalarla Güneşin İzinde” isimli projeyle, Anadolu şehirlerindeki tarihi mekanlarda çağdaş Türk sanatının ustalarının sergiler açmasını sağladı.

Güneştekin Çocuklarla birlikte de pek çok projeye imza attı.

Resim, heykel ve enstalasyon disiplinlerinde eserler veren Ahmet Güneştekin 2013 yılında dünyaca ünlü Marlborough Galery'nin ile birlikte çalışmaya başladı. “Bellek İvmesi” isimli kişisel sergisiyle uluslararası sanat dünyasında da tanınmaya başladı.

Yurt içinde ve dışında pek çok önemli koleksiyona giren ve sergiye katılan Güneştekin, halen İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.